środa, 10 lutego 2010

Domowy makaron

Smaki rodzinnego domu wywołują nostalgię. Są smacznym bagażem, który nosimy ze sobą całe życie i który otwieramy od czasu do czasu, by poczuć się dobrze.
Z rozrzewnieniem wspominam czasy, kiedy nie wszystko było tak dostępne, jak dziś i wiele smakołyków wychodziło spod palców mojej Mamy. Wczoraj przypomniał mi się rosół z domowym makaronem. Ot, tak sobie wspomnienie powróciło. Zrobiłam więc makaron:)
Po pierwsze żaden "sklepowy" makaron nie może się z nim równać, po drugie jak już skończyłam, doszłam do wniosku, że mogę darować sobie poranną gimnastykę! Przy wałkowaniu spaliłam chyba 2000 kalorii:)

Domowy makaron
800 g mąki pszennej
130 ml wody
5 jajek
pół łyżeczki soli

Wszystkie składniki wrzucamy do miski i zagniatamy. Tutaj potrzebujemy troszkę improwizacji: jeśli ciasto jest za rzadkie-dodajemy mąkę, jeśli za twarde-wodę. Należy jednak pamiętać, że ciasto powinno być twarde i sprężyste.
Po wyrobieniu wałkujemy, a potem tniemy wedle uznania. Ja z jednej połowy zrobiłam makaron do rosołu, z drugiej - która jeszcze tkwi w lodówce - zamierzam zrobić papardelle na dzisiejszy obiad.
Dokładnie wysuszony makaron przechowujemy w papierowych torebkach.
Smacznego!

5 komentarzy:

 1. Nie ma jak domowy makaron...smak jego pamiętam z dzieciństwa, z domu babci - dziś z czystego lenistwa korzystamy z tych sklepowych, ale może czas to zmienić? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam domowy makaron..
  tylko mam pytanie: jak długa trzeba wyrabiać ciasto?
  w spadku nabyłam maszynkę do makaronu i mnie tak natknęło, że chcę zapasów teraz to wiosenno - letnich narobić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mammi, ciasto jest gotowe, gdy jest jednolite, gładkie i na tyle twarde, że nie wchłania już mąki oraz nie przykleja się do stolnicy.
  Ja też właśnie zachorowałam na maszynkę do makaronu:) Moja stara poszła do lamusa z powodu podeszłego wieku i uszczerbków na zdrowiu:)
  Pozdrawiam kuchennie*

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja babcia robiła kiedyś makaron taki właśnie. W ciężkich czasach tzn. w PRLu ;) Teraz to już jej się nie chce chyba i nie lubimy za bardzo rosołu ;) Żartuję!!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio kusi mnie zrobienie domowego makaronu :) Chyba muszę "uciułać" na maszynkę do makaronu ;)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...