sobota, 3 października 2009

Czerwony chleb pszenno-żytni

Prawdziwy dom pachnie chlebem. Nie wiem, jak Wy, ale gdy z piekarnika rozchodzi się ten niebiański zapach, ja chodzę uśmiechnięta:)
Dziś proponuję Wam upieczenie czerwonego chleba. Skąd w nim czerwień? Z koncentratu pomidorowego. We Włoszech nie jadłam pomidorowego chleba, ale on mi się z Włochami właśnie kojarzy. Pewnie też dzięki dodatkowi oliwy z oliwek.


Czerwony chleb pszenno-żytni

250 g mąki pszennej
250 g mąki żytniej razowej
4 łyżki oliwy z oliwek
300 ml ciepłej wody
100 g koncentratu pomidorowego
25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 i pół łyżeczki soli.

Robimy zaczyn: drożdże rozpuszczamy w odrobinie wody z dodatkiem cukru, łyżki oliwy i łyżki mąki. Przykrywamy miseczkę ściereczką i odstawiamy na 15 minut.
Kiedy zaczyn spęcznieje, dodajmy resztę składników i dokładnie wyrabiamy, aż ciasto będzie odchodzić od ręki i miski. Odstawiamy ciasto przykryte ściereczką na 30 minut w ciepłe miejsce.
Po 30 minutach ponownie wyrabiamy i wkładamy do wysmarowanej foremki. Pozwalamy mu raz jeszcze urosnąć przez 15-20 minut.
Pieczemy około 1 godzinę w 180 stopniach. Przed pokrojeniem pozwólmy chlebkowi przestygnąć, ponieważ dzięki pomidorom jest wilgotny i przy krojeniu na gorąco miąższ może się wałkować. 10 minut wystarczy.

Smacznego!

3 komentarze:

  1. Ale mi narobiłaś apetytu!! Muszę spróbować zrobić! Koniecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Czerwony chleb-tego jeszcze nie bylo! Podejrzewam, ze jest pyszny.Uwielbiam zapach pieczonego w domu chleba..

    OdpowiedzUsuń
  3. O nowość dla mnie chlebek czerwony dziękuje skorzystam.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...